Щодо перейменування вулиці Андрія Фабра на честь Павла Скоропадського - Січеславська Просвіта

Щодо перейменування вулиці Андрія Фабра на честь Павла Скоропадського

Лист №21 від 31 липня 2023 року

Дніпровському міському голові

ФІЛАТОВУ Б. А.

Секретареві Дніпровської міської ради,

Голові Комісії щодо присвоєння

найменувань (перейменування) вулицям,

провулкам, проспектам, площам, паркам, скверам, мостам та іншим об’єктам, розташованим на території міста Дніпра

САНЖАРІ О. О.

Щодо перейменування вулиці Андрія Фабра

на честь Павла Скоропадського

Шановний Борисе Альбертовичу!

Шановний Олександре Олександровичу!

Масштабне вторгнення в Україну, що почалось 24 лютого 2022 року, яскраво продемонструвало необхідність активізації процесів позбавлення України від постімперського колоніального символізму, який досі масово залишається в назвах міст і вулиць, монументах і найменуваннях культурних, освітніх установ.

З 27 липня 2023 року набув чинності Закон України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії». Законом встановлені уніфіковані правила позбавлення України від імперського, постімперського, радянського символізму, інших символів російської імперської гегемонії в українському публічному просторі, культурі, освіті, архітектурі, засобах масової інформації (медіа), топоніміці.

У зв’язку з цим Січеславська Просвіта хоче звернути вашу увагу на те, що одна із центральних вулиць міста Дніпра досі носить ім’я російського імперського чиновника Андрія Яковича Фабра.

Тож звертаємося до вас з ініціативою перейменування вулиці Андрія Фабра на честь Скоропадського Павла Петровича — гетьмана України, українського державного, політичного і громадського діяча. Проголошення Української Держави на чолі з гетьманом Павлом Скоропадським відзначається в Україні на державному рівні. Внутрішня політика Скоропадського трималася на засадах: поновлення приватної власності на землю та повернення її в товарний обіг, створення боєздатної армії, утвердження українського культурно-освітнього простору. Скоропадський також ініціював розроблення проектів державних символів Української Держави. Багато зусиль гетьман докладав до військового будівництва. Як професійний військовий Павло Скоропадський, як ніхто інший, усвідомлював значення національних збройних сил. Правління Павла Скоропадського – 29 квітня–14 грудня 1918 року – було одним із етапів Української революції. Катеринославський університет було засновано за правління гетьмана Павла Скоропадського 20 серпня 1918 року (за часом ухвалення Статуту). Здобувши владу, гетьман скористався нетривалим мирним періодом для зміцнення української державності. 14 грудня 1918 року зрікся влади і виїхав до Німеччини. Зусиллями Павла Скоропадського у 1925 році створено Український науковий інститут при Берлінському університеті. У роки Другої світової війни допомагав звільненню з німецьких таборів українських військовополонених і лідерів визвольного руху Степана Бандери, Андрія Мельника, Ярослава Стецька.

Щиро сподіваємось на Вашу підтримку і позитивне вирішення питання перейменування вулиці Андрія Фабра на честь Павла Скоропадського.

З повагою

Сергій Тютюнник

т. +380961732537

Голова Дніпровського міського об’єднання

ВТ «ПРОСВІТА» ім. ТАРАСА ШЕВЧЕНКА