Щодо перейменування вулиць Тихвінської і Сташкова на честь Любомира Гузара та Андрея Шептицького - Січеславська Просвіта

Щодо перейменування вулиць Тихвінської і Сташкова на честь Любомира Гузара та Андрея Шептицького

Лист №44 від 14 грудня 2022 року

Дніпровському міському голові
ФІЛАТОВУ Б. А.

Секретареві Дніпровської міської ради,
Голові Комісії щодо присвоєння
найменувань (перейменування) вулицям,
провулкам, проспектам, площам, паркам, скверам, мостам та іншим об’єктам, розташованим на території міста Дніпра
САНЖАРІ О. О.

Щодо перейменування
вулиці Тихвінської і Сташкова
на честь Любомира Гузара
та Андрея Шептицького

Шановний Борисе Альбертовичу!
Шановний Олександре Олександровичу!

Січеславська Просвіта – осередок Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка, що засноване у 1868 році.
Постійна співпраця між українськими організаціями підкреслює здатність українців кооперуватися навколо спільних цінностей, створювати і втілювати довготермінові проєкти співпраці. Одним із таких постійних партнерів Січеславської Просвіти є Українська Греко-Католицька Церква, а саме – релігійна громада у Дніпрі.
Релігійна громада УГКЦ Дніпра бере активну участь у суспільному та релігійному житті міста, здійснює соціальне служіння, проводить роботу з вразливими категоріями населення, надає допомогу медичним закладам та лікарям. Греко-католицькі священники Дніпра служать військовими капеланами, регулярно виїжджають у зону бойових дій, де проводять богослужіння, розвозять продукти харчування і медикаменти у гарячі точки, вивозять з-під обстрілів мирних жителів. Греко-католицька громада міста докладає всіх зусиль для наближення перемоги України і повернення миру на українську землю.
Разом з тим, ми щиро переконані, що сьогодні боротьба за свободу нашої держави ведеться не лише на фронті. Вона полягає і в очищенні топоніміки українських населених пунктів, культурної, освітньої, інформаційної та інших сфер суспільного життя від колоніальної спадщини і маркерів російського світу. Саме тому Січеславська Просвіта щиро підтримує започаткований Вами процес деколонізації публічного простору Дніпра.
У зв’язку з цим, хочемо звернути Вашу увагу, що Храм Покрови Пресвятої Богородиці УГКЦ у Дніпрі знаходиться між двома паралельними вулицями, назви яких мають ознаки російсько-радянського колоніального минулого. Це вулиці Тихвінська і Сташкова, на якій безпосередньо розташований Храм.
Перша вулиця названа на честь російського міста Тихвін.
Друга – на честь Миколи Івановича Сташкова, більшовицького діяча, який брав активну участь у встановленні радянської влади на території України. У роки Громадянської війни він, зокрема, воював у лавах 51-ї дивізії, був учасником боїв за Каховку і Перекоп. Протягом 1928-1929 рр. проводив колективізацію сільського господарства у Межівському районі Дніпропетровської області. З квітня по грудень 1937 р. очолював Криворізьку міську раду. Працював у Кіровському райкомі КП(б)У, секретарем парткому у річковому порту Дніпра.
Враховуючи зазначене вище, підтримуючи парафіян Храму Покрови Пресвятої Богородиці УГКЦ, Січеславська Просвіта звертається до Вас із проханням перейменувати:
 вулицю Сташкова на вулицю Андрея Шептицького;
 вулицю Тихвінську на вулицю Любомира Гузара.
Андрей Шептицький – предстоятель УГКЦ, один із найвидатніших лідерів українського релігійного та національного руху першої половини ХХ ст. Він був реформатором багатьох сфер життя українського народу. Опікувався сиротинцями, притулками, дитячими садками, фінансово підтримував наукові, освітні, культурно-мистецькі установи, видавництва та громадські організації. Підтримував УНР і ЗУНР на міжнародній арені, створення Карпатської України, проголошення Акту відновлення Української держави у червні 1941 р. Митрополит Шептицький різко засуджував Голодомор 1932-1933 рр., підняв проти нього світову спільноту, започаткував акцію зі збору допомоги для голодуючих на Наддніпрянщині.
В часи Голокосту рятував євреїв від нацистів, за що:
 визнаний єврейською громадою України Праведником світу у 2008 р;
 одноголосно визнаний нижньою палатою парламенту Канади прикладом «відданості основним правам людини» у 2012 р.;
 нагороджений Антидифамаційною лігою у 2013 р.;
 удостоєний нагороди імені Яна Карського.
Кардинал Любомир Гузар також був патріархом-предстоятелем УГКЦ. Розглядався як один з можливих наступників Папи Римського Івана Павла ІІ. Він став духовним та моральним авторитетом для всієї країни, одним з перших моральних провідників Євромайдану. Досі актуальні погляди Кардинала Гузара на самостійність і державність України, стан та розвиток науки й освіти, духовної й політичної культури, формування морально-етичних і загальнолюдських засад розвитку громадянського суспільства. Він приділяв багато уваги міжрелігійному порозумінню та єднанню. У 2011 р. відвідав м. Дніпро і читав публічну лекцію для студентів та мешканців міста.
Обидві ці постаті залишили вагомий слід в історії нашої держави, власним прикладом та через свою діяльність вплинули на життя і долю мешканців Дніпра. Переконані, увічнення імен Андрея Шептицького та Любомира Гузара у топоніміці нашого міста сприятиме його подальшому духовному відродженню, адже майбутні покоління дніпрян будуть зростати і виховуватися на їхньому прикладі.
Крім усього іншого, перейменування зазначених вулиць на честь видатних діячів УГКЦ стане справжнім подарунком для греко-католиків Дніпра, визнанням їхнього внеску у розвиток міста.
Січеславська Просвіта підтримує громаду УГКЦ Дніпра та ініціативу перейменування вулиць Тихвінської і Сташкова на честь Любомира Гузара та Андрея Шептицького.
Щиро сподіваємось на Вашу підтримку і позитивне вирішення цього питання.

З повагою
Сергій Валерійович Тютюнник
т. +380961732537
Голова Дніпровського міського об’єднання
ВТ «ПРОСВІТА» ім. ТАРАСА ШЕВЧЕНКА