Опановуємо новий напрямок – документальне кіно - Січеславська Просвіта

Опановуємо новий напрямок – документальне кіно

Майже півроку команда Січеславської «Просвіти» опановує новий напрямок – документальне кіно. Вже записали кілька інтерв’ю з видатними особистостями нашого краю, зокрема, з настоятелем храму Покрови Пресвятої Богородиці УГКЦ у Дніпрі – отцем Василем Колодієм. Це документування діяльності справжніх героїв – простих людей навколо нас, які тепер творять історію.

Зараз ми живемо в такий час, що людей з України (не тільки митців) готові зустрічати й із цікавістю приймати в усіх куточках світу, наново «відкривати» нашу культуру та створені нами «продукти»: нашу матеріальну й нематеріальну спадщину.

Користуючись можливістю покращити власні навички та обмінятися досвідом із колегами, січеславська просвітянка Ірина Годованець відвідала міжнародний кінофестиваль WAMA Film Festival, де навчалася професійно знімати відео, разом зі своєю групою створила соціальну рекламу – короткометражний фільм «Mental illness», подарувала український прапор організаторам та дивилась українське кіно.

WAMA Film Festival 2022. 08.10.2022 Olsztyn . Fot. Przemysław Skrzydło

Коротка довідка: WAMA Film Festival щорічно проходить восени у Ольштині – найбільшому місті Вармінсько-Мазурського воєводства, що на півночі Польщі. Те, що на фестиваль запрошують українців і литовців, має історичний підтекст. Всередині минулого століття у ході операції «Вісла» на цю територію було депортовано чимало українців. Також були переселені литовці, а ще з’явились євреї і мандрівні циганські табори. Тож так історично склалося, що культура регіону формувалася в поєднанні культур вищезгаданих народностей. Навіть зараз зовсім не дивно буде прогулюючись «старим містом» у Ольштині на якусь мить відчути себе неначе в історичному центрі, наприклад, Івано-Франківська.

Варто відзначити зусилля організаторів кінофестивалю, що приділили достатньо уваги Україні. Так, у день закриття був показ короткометражних фільмів українських авторів, створених ще до початку повномасштабного вторгнення. А у міжнародній конкурсній програмі кінофестивалю було представлено дві повнометражні картини, які поки що не вийшли в український прокат: «Памфір» (режисер Дмитро Сухолиткий-Собчук) і «Клондайк» (режисер Марина Ер Горбач).

До уваги читачів «Слова Просвіти» пропонуємо відгук Ірини Годованець на фільм «Памфір».

«Заробітчанин Леонід на прізвисько Памфір повертається з Польщі додому на Буковину до своєї сім’ї і через певні несприятливі обставини повинен повернутися на хиткий шлях зі свого минулого.

«Памфір» – це кримінальна драма про відданість, віру, дотримання обіцянок та… містечкову мафію – і все це розгортається в пейзажах села у Чернівецькій області на кордоні з Румунією.

Важливими деталями є буковинський колорит і мова головних героїв: окрім двох фраз, лише українська і діалект. Війни у кадрі ми, звісно, не бачимо, проте точно відчуваємо. Але ж хіба обовязково треба щось реально показати, щоб це побачили? Деякі смисли зчитуються «поміж рядками». Є драматургія, є причина і є наслідок.

«Памфір» – це ігровий повнометражний дебют режисера, прем’єра якого відбулася цього року на Каннському кінофестивалі в рамках «Двотижневика режисерів».

Цікаво, що фільм відібрано командою кінокритиків з Великої Британії для показу у програмі «Фокус: Україна – Велика Британія» на Київському тижні критики як один із трьох фільмів, що відображають український кінопроцес із його творчими й авторськими пошуками. Це і буде перший показ в Україні.

WAMA Film Festival 2022. 08.10.2022 Olsztyn . Fot. Przemysław Skrzydło

Я ж подивилась фільм в основному конкурсі кінофестивалю WAMA Film Festival. Шестихвилинної овації, як у Каннах, після показу не було, але я була приємно вражена.

Наступного дня після перегляду кінострічки мені також пощастило відвідати зустріч-консультацію з талановитим польським оператором Міхалом Рителем, який добре знайомий з режисером Дмитром Сухолитким-Собчуком.

«Дмитро – дуже свідомий режисер, уважний, він концентрується на зображенні ідеї в кіно. Кілька років тому ми разом працювали над короткометражкою «Штангіст», що неодноразово була відзначена на міжнародних кінофестивалях. Думаю, її можна переглянути легально онлайн. Також два з половиною місяці я працював над фільмом «Памфір», однак через пандемію коронавірусу не зміг продовжити роботу. Тому роботу над стрічкою завершив український оператор».